COACHES LOGIN
0
2019 NF QP Resized

2019 National Finals Qualifiers

We are pleased to announce the results of the 2019 Future Problem Solving qualifying round. The following teams and individuals along with the are invited to the 2019 National Finals being held in Brisbane,  October 18th - 20th 2019.  The Finals topic is Coping with Stress.

Community Problem Solving

Junior Division Team

CmPS  J08

St Andrew's Anglican College

QLD

The Glass Half Full

Jilian Green

CmPS J01

Melbourne Grammar School

VIC

Australian Indigenous Messengers

Adrienne English

CmPS  J03

Westbourne Grammar School

VIC

The Blue Ops

Paul Barklamb

CmPS J06

Westbourne Grammar School

VIC

The Green Tree Project

Paul Barklamb

Middle Division Team


CmPS M02

Ravenswood School for Girls

NSW

A Helping of Heart

Sharon Shipiro

CmPS M15

The Illawarra Grammar School

NSW

BUDDY

Jean Burton

CmPS M17

The Illawarra Grammar School

NSW

Growing Futures

Jean Burton

CmPS M18

The Illawarra Grammar School

NSW

Lip

Jean Burton

CmPS M19

William Clarke College

NSW

Bullying Program 

Debbie Tarrant

CmPS M16

Emerald Secondary College

VIC

STOP

Jodie Doble

CmPS M14

Pittwater House

VIC

Happiness Project

Nina Selvaggi

CmPS M10

Westbourne Grammar School

VIC

MMCS

Brendan Evans

Senior Division Team

CmPS S01

Penrhos College

WA

SAGE

Nicole Johnson

CmPS S03

The Illawarra Grammar School

NSW

I Act

Jean Buton

CmPS S04

Loreto Normanhurst

NSW

digitalEyes

Mark Tyler

Middle Division  Individual

IndM01

The Illawarra Grammar School

NSW

Childhood Obesity

Jean Burton

IndM03

The Illawarra Grammar School

NSW

Sleep SCAA

Jean Burton

Senior Division Individual

IndS01

Kambala

NSW

Hidden Hunger

Anna Messariti

IndS02

The Illawarra Grammar School

NSW

Homework Help

Jean Burton

Scenario Writing

Junior Division


J36

Ravenswood School for Girls

NSW

Sharon Shapiro


J37

Ravenswood School for Girls

NSW

Sharon Shapiro


J12

Westminster School

SA

Farley Briggs


J11

Born to Soar

VIC

Carolyn Giles


J01

Kilvington Grammar School

VIC

Lizzie Bush & Katelyn Haites


J03

Kilvington Grammar School

VIC

Lizzie Bush & Katelyn Haites


J05

Kilvington Grammar School

VIC

Lizzie Bush & Katelyn Haites


J10

Kilvington Grammar School

VIC

Lizzie Bush & Katelyn Haites

Middle Division


M22

St. Catherine's School

NSW

Jane Krauss


M38

St Andrew's Anglican College

QLD

Jillian Green


M41

St Peter's College

SA

Kerry Skujin


M45

Westminster School

SA

Farley Briggs


M31

Carey Baptist Grammar School

VIC

Carolyn Giles


M03

Haileybury

VIC

Kirsten Owens


M05

Haileybury

VIC

Kirsten Owens


M06

Haileybury

VIC

Kirsten Owens


M14

Kilvington Grammar School

VIC

Dee Broughton


M21

Kilvington Grammar School

VIC

Dee Broughton


M20

Wesley College- Glen Waverley

VIC

Kathy Bernadi


M42

Wesley College- Glen Waverley

VIC

Kathy Bernadi

Senior Division


S10

Loreto Normanhurst

NSW

Robyn Roffey


S03

Ravenswood School for Girls

NSW

Lisa Kim


S11

Westminster School

SA

Farley Briggs


S07

Melville Senior High School

WA

Tammara Yeo


S01

St Mary's Anglican College

WA

Irene Cumming

Scenario Performance

Junior Division


SP J01

Ravenswood School for Girls

NSW

Sharon Shapiro


SP J02

Ravenswood School for Girls

NSW

Sharon Shapiro


SP J03

William Clarke College

NSW

Megan Wolnizer


SP J04

William Clarke College

NSW

Megan Wolnizer


SP J05

William Clarke College

NSW

Megan Wolnizer

Middle Division


SP M01

Ravenswood School for Girls

NSW

Lisa Kim


SP M02

William Clarke College

NSW

Debbie Tarrant


SP M03

Ravenswood School for Girls

NSW

Lisa Kim


SP M04

St Andrew's Anglican College

QLD

Jillian Green

Senior Division


SP S02

Mount St Benedict College

NSW

Emma Hopkins


SP S04

Ravenswood School for Girls

NSW

Lisa Kim


SP S01

St Mary's Anglican Girls' School

WA

Irene Cumming

Global Issues Problem Solving

Junior Division Team


J74

Covenant Christian School

NSW

Amanda Drain


J73

Illawarra Christian School - Cordeaux Campus

NSW

Simone Brown


J52

Indooroopilly State School

QLD

Louise Kliese


J54

Indooroopilly State School

QLD

Louise Kliese


J76

Indooroopilly State School

QLD

Louise Kliese


J04

St Joseph's College

QLD

Tracey McIvor


J42

Scotch College Middle Campus

SA

Kerry Kaesler


J37

Westminster School

SA

Tanya Madex


J55

Westminster School

SA

Tanya Madex


J14

Waimea Heights Primary School

TAS

Philippa Clymo


J15

Waimea Heights Primary School

TAS

Philippa Clymo


J16

Waimea Heights Primary School

TAS

Philippa Clymo


J51

Ivanhoe Girls' Grammar School

VIC

Bron Dandie


J01

St Leonard's College

VIC

Fran Devine


J29

Christ Church Grammar School

WA

Victoria Wisker


J30

Christ Church Grammar School

WA

Victoria Wisker

Middle Division Team


M158

Illawarra Christian School

NSW

Simone Brown


M153

Kambala

NSW

Anna Messariti


M154

Kambala

NSW

Anna Messariti


M19

Knox Grammar School

NSW

Danuka Ternakeen


M161

Loreto Kirribilli

NSW

Suzana Juric


M30

Loreto Normanhurst

NSW

Robyn Roffey


M36

Moreton Bay College

NSW

Alicia Guterres


M53

St Joseph's East Gosford

NSW

Janine Wedmore


M72

Kenmore State High School

QLD

Jacquelyn Nesbitt


M41

Pacific Lutheran College

QLD

Jo Belchamber


M18

St Peters Lutheran College

QLD

Renata Rankin


M55

Stuartholme School

QLD

Margie Luxford & Lara Rich


M58

Westminster School

SA

Tanya Madex


M143

Ivanhoe Girls' Grammar School

VIC

Paul Fitz-Gerald


M26

Methodist Ladies' College

VIC

Kate Lafferty


M27

Methodist Ladies' College

VIC

Kate Lafferty


M09

St Leonard's College

VIC

Fran Devine


M42

St Leonard's College

VIC

Fran Devine


M124

Wesley College - St Kilda Campus

VIC

Carolyn Ferguson


M172

Lake Joondalup Baptist College

WA

Sonja van Aswegen


M175

Lake Joondalup Baptist College

WA

Sonja van Aswegen


M185

Lake Joondalup Baptist College

WA

Sonja van Aswegen


M22

Lake Joondalup Baptist College

WA

Sonja van Aswegen


M02

Penrhos College

WA

Nicole Johnson


M149

Penrhos College

WA

Nicole Johnson


M92

St Mary's Anglican College

WA

Irene Cumming


M97

St Mary's Anglican College

WA

Irene Cumming


M98

St Mary's Anglican College

WA

Irene Cumming

Senior Division Teams


S51

Kambala

NSW

Anna Messariti


S13

Knox Grammar School

NSW

Dylan Sherman


S15

Knox Grammar School

NSW

Dylan Sherman


S35

Loreto Normanhurst

NSW

Robyn Roffey


S36

Loreto Normanhurst

NSW

Mark Tyler


S38

Loreto Normanhurst

NSW

Robyn Roffey


S23

St Joseph's East Gosford

NSW

Janine Wedmore


S16

Moreton Bay College

QLD

Nicole Hewson


S08

St Joseph's College

QLD

Tracey McIvor


S58

Siena Catholic College

QLD

Bianca Duce


S24

Westminster School

SA

Farley Briggs


S19

St Leonard's College

VIC

Fran Devine


S60

Lake Joondalup Baptist College

WA

Sonja van Aswegen


S45

Penrhos College

WA

Nicole Johnson


S27

St Mary's Anglican College

WA

Irene Cumming


S53

St Mary's Anglican College

WA

Irene Cumming

Middle Division Individual

IPM1

St Leonard's College

VIC

Fran Devine

IPM2

PLC Sydney

NSW

Myrto Papavasileiou

IPM5

Pacific Lutheran College

QLD

Jo Belchamber

IPM7

Wesley College - Glen Waverley

VIC

Kathy Bernardi

IPM6

Pittwater House

NSW

Janet Lovell

Senior Division Individual

IPS5

Kambala

NSW

Anna Messariti

IPS4

Loreto Normanhurst

NSW

Robyn Roffey

IPS3

Ivanhoe Girls' Grammar School

VIC

Paul Fitz-Gerald

IPS1

Mt St Benedict College

NSW

Miriam Gillett

IPS2

Mt St Benedict College

NSW

Miriam Gillett

More text

News

Sep

22

FPSPI Scholarship
Sep

15

Ideas from the Web
Sep

07

2020 National Finals Qualifiers
Sep

04

FPS in the News
Sep

01

FPSPI Seeking Future Scene Writers
Jun

08

IC 2020
Oct

20

2019 National Finals
Sep

02

2019 National Finals Qualifiers

FPSP Australia is an affiliate of
FPSP Australia is an affiliate of
Website by MODD