COACHES LOGIN
0
_B3A1923

2022 National Finals Results

Global Issues Problem Solving Awards Junior Division

Place

Name

School

Coach

1st
Place

Emily Curry, Parker Banks, Zian Wang, Aidan Van Aalst

St Leonard's College, Vic

Hayley Kuperholz

2nd Place

Antara Verghese, William Glassock, Ben Gelding, Johanna Soviner

Covenant Christian School, NSW

Amanda Drain

3rd Place

Bella Wong, Arjun Gupta, Neal Gong, Luka Butautyte

St Leonard's College, Vic

Hayley Kuperholz

4th Place

Georgia Davison, Emmerson Warren, Penny He, Ariana Chandra

Westminster School, SA

Tanya Madex

5th Place

Huon Clunas, Dakota Delfs, Hannah Williams, Sarah Antony

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

6th Place

Kateryna Tkachuk, Julian Douramanis, Coco Pavlides, Islay Smith

Waimea Heights Primary, Tas

Philippa Clymo

7th Place

Jasmine Davies, Rosalind Grice, Selena Ren, Sophie Howarth

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

8th Place

Kelsey Daniel, Linus Palma Gil, Luca Wilgen, Mietta Townsend

Genesis Christian College, Qld

Felicity Hall

_B3A0849

GLOBAL ISSUES PROBLEM SOLVING AWARDS MIDDLE DIVISION

Place

Name

School

Coach

1st Place

Abbey Plaege, Cody Sullivan, Jeremy Smark, Melody Brown

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

2nd Place

Amy Richards, Emily Studiman, Isla Lendrum, Oliver Friend

Pacific Lutheran College, Qld

Jo Belchamber

3rd Place

Emilyn Lu, Olivia Kent, Ruby Harrison, Sofia Palermo

Loreto Normanhurst, NSW

Beth Nairn

4th Place

Benjamin Gregory, Connor Larkin, Helena Broeckmann, Madison Healey

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

5th Place

Alina Chen, Annabel Carwyn, Gloria Yu, Zoe Harkness

Methodist Ladies College, Vic

Jo Ryan 

6th Place

Charlotte Doves, Patrick Wilson, Reason Lu, Zoe Davis

St Leonard's College, Vic

Hayley Kuperholz

7th Place

Claire Wu, Georgie Porter, Keer Fan, Tharushi Mathavan

St Peters Lutheran College, Qld

Anni Gold

8th Place

Amber Freestone, Georgina Cahill, Halle Painter, Isabella Bugg

St Mary's Anglican Girls' School, WA

Irene Cumming

9th Place

Sean Daniel, Victoria Malan, Lachlan Brady, Sofia May

Lake Joondalup Baptist College, WA

Sonja Van Aswegen

_B3A1905

Global Issues Problem Solving Awards Senior Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Emma Janes, Lisa Wang, Sasha Laragy, Sophie Regan

Kambala, NSW

Anna Messariti

2nd Place

Christian Tripet, Matthew Rockwell, Matthew Stewart, Tim Heasman

Covenant Christian School, NSW

Amanda Drain

3rd Place

Abigail Eastment, Isabella Story, Jayda Brain, Rosie Finley

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

4th Place

Allegra McGivern, Annabel Cox, Darcie Shaw, Zoe Dyson

Kambala, NSW

Anna Messariti

5th Place

Elena Canty, Genevieve Harris, Millie Horsburgh, Sarah Matthews

Ivanhoe Girls' Grammar School, Vic

Jodie Smith

6th Place

Amelia Davies, Laura Manson, Rosie Sheehan, Susannah Streeton

Stuartholme School, Qld

Lara Rich

7th Place

Lucy Lockhart, Eloise McKeon, Caliese McEachern, Celena Perera

Moreton Bay College, Qld

Jan Collins

_B3A1836

Action Plan Presentation Awards Junior DIVISION

Place

Name

School

Coach

1st Place

Christopher Williams-Cox, Curtis Broadbridge, Harry Judd, James Crawford, Haidyn Caudle, Ben Adams

Westminster School, SA

Tanya Madex

2nd Place

CiCi Chen, Danielle Hwang, Erika Walsh, Jasmie Tan

Indooroopilly State School, Qld

Louise Kliese

3rd Place

Aolong Zhang, Ethan Hildebrandt, Govan Lam, Senal Devinuwara

Indooroopilly State School, Qld

Louise Kliese

Action Plan Presentation Awards Middle DIVISION

Place

Name

School

Coach

1st Place

Imogen Bassett, Jake Spinks, Joey Besser, Will Munro

Central West Leadership Academy, NSW

Mandi Randall

2nd Place

Jazmine Taylor, Layla Beavan, Mitchell Atkinson, Toby Atkinson

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

3rd Place

Emilyn Lu, Olivia Kent, , Ruby Harrison, Sofia Palermo

Loreto Normanhurst, NSW

Beth Nairn

Action Plan Presentation Awards Senior DIVISION

Place

Name

School

Coach

1st Place

Abigail Eastment, Isabella Story, Jayda Brain, Rosie Finley

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

2nd Place

Elena Canty, Genevieve Harris, Millie Horsburgh, Sarah Matthews

Ivanhoe Girls' Grammar School, Vic

Jodie Smith

3rd Place

Amelie Taylor, Calista Mantis, Lucy Moffat, Paige McQuillan

Lourdes Hill College, Qld

Jacky Wood

FPSP2022DayOne-251

Individual Global Issues Problem Solving Awards Middle DIVISION

Place

Name

School

Coach

1st Place

Jannik McErlane

Covenant Christian School, NSW 

Amanda Drain

2nd Place

Anay Ashwin

Haileybury, Vic

Kirsten Owens

3rd Place

Eva McCutcheon

Wesley College, Vic

Joey Clapper

Individual Global Issues Problem Solving Awards Senior DIVISION

Place

Name

School

Coach

1st Place

Ciaan Wilcox

Iona Presentation College, WA

Rebecca Neesham

2nd Place

Ruby Smith 

Marryatville High School, SA

Jenni Henzell

3rd Place

Holly Booker

Iona Presentation College

Rebecca Neesham

_B3A1630

Community Problem Solving Awards Junior Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Adam Vesely, Blake Telburn, Finn Grant, Lachlan Jenner, Sonny Simmonds, Ted Sheppard

St Andrew's Anglican College, Qld

Jillian Green

2nd Place

Callum Fitzgibbons, Evie Peiris, Henna Thakorlal, Mia Pireh, Philippa Ng, Tayeni Grebert

William Clarke College, NSW

Megan Wolnizer

Community Problem Solving Awards Middle Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Amelie Hampton, Charlotte I'Ons, Claire Spicknall, Ting-Ting Cook

The Illawarra Grammar School, NSW

Jean Burton

2nd Place

Abigail Percy, Amelia Robinson, Billie Fedden, Daniela Bazouni, Gemma Young, Grace Page, Jacqueline Mao, Mia Zheng, Sophie Li, Tia Ng

Ravenswood School for Girls, NSW

Sharon Shapiro

3rd Place

Alanah Fedder, Isabella Perri, Isabelle Norton

The Illawarra Grammar School, NSW

Jean Burton

Community Problem Solving Awards Senior Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Carrigan Baker, George Ashcroft, Noah Randell

Central West Leadership Academy, NSW

Mandi Randell

2nd Place

Arella Codorean,Elise Kitchener,Jesse Barel ,Noa Wajsman

Emanuel School, NSW

Craig Moss

3rd Place

Daniel Whorlow, Samuel Cummins, Shreya Mann, Tanvi Lankala

William Clarke College, NSW

Megan Wolnizer

FPSP2022DayOne-1

Individual Community Problem Solving Awards Junior Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Telahlee Harvey

St Andrews Anglican College, Qld

Jillian Green

Individual Community Problem Solving Awards Middle Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Anastasia Popovska

The Illawarra Grammar School, NSW

Jean Burton

Individual Community Problem Solving Awards Senior Division

Place

Name

School

Coach

1st Place

Finn Randell

Central West Leadership Academy, NSW

Mandi Randell

2nd Place

Willow Gelin

Emanuel School, NSW

Craig Moss

FPSP2022DayOne-24

NATIONAL FINALS SCENARIO WRITING CHAMPIONS

Place

Name

School

Coach

Best Writer Junior Division

Poppy Kinnane

Newcastle Grammar School, NSW

Jessica Parsonage

Best Writer Middle Division

Alessia Di Felice

Kilvington Grammar School, Vic

Tania Whitehead

Best Writer Senior Division

Marylou McBain

St Mary's Anglican Girls' School, WA

Irene Cumming

Best Group Junior Division

Elsie Liem

Charlotte Yeo

Adam Sheridan

Ravenswood School for Girls, NSW

Santa Maria College, WA

Kilvington Grammar School, Vic

Best Group Middle/Senior Division

Odette Mury

Sascha Seymour

Ella-Mei Graham

Lilia Bradley

Hunter Valley Grammar School, NSW

St Andrew's Anglican College, Qld

Carey Baptist Grammar School, Vic

St Mary's Anglican Girls' School, WA


Junior division Scenario Writing champions

Place

Name

School

Coach

1st Place

Charlotte Yeo

Santa Maria College, WA

Tammara Yeo

2nd Place

Nicia Zhang

Ravenswood School for Girls, NSW

Sharon Shapiro

3rd Place

Akshayini Wadhwa

Kilvington Grammar School, VIC

Tania Whitehead

Middle DIVISION SCENARIO WRITING CHAMPIONS

Place

Name

School

Coach

1st Place

Sascha Seymour

St Andrews Anglican College, Qld

Jillian Green

2nd Place

Alessia Di Felice

Kilvington Grammar School, Vic

Tania Whitehead

3rd Place

Yash Kapoor

Kilvington Grammar School, Vic

Tania Whitehead

Senior division Scenario Writing champions

Place

Name

School

Coach

1st Place

Jayda Brain

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

2nd Place

Finn Edge

Melville Senior High School, WA

Tammara Yeo

3rd Place

Genese Provido

Melville Senior High School, WA

Tammara Yeo

FPSP2022MediaWall-55

Junior division Scenario Performance Awards

Name

School

Coach

1st Place

Sara Rezaeian

Ravenswood School for Girls, NSW

Sharon Shapiro

2nd Place

Sarah Davies

Hunter Valley Grammar School, NSW

Georgie Dawson

3rd Place

Grace Robinson

Ravenswood School for Girls, NSW

Sharon Shapiro

3rd Place

Eva Ferguson

William Clarke College, NSW

Megan Wolnizer

Senior division Scenario Performance Awards

Name

School

Coach

1st Place

Lucy Vince

Ravenswood School for Girls, NSW

Sharon Shapiro

2nd Place

Laura Parker

Ravenswood School for Girls, NSW

Sharon Shapiro

3rd Place

Rosie Finley

Illawarra Christian School, NSW

Simone Brown

FPSP2022MediaWall-32

magic Global Issues problem solving Awards

Name

School

Coach

1st Place

Alana Zhou

Lyla Hyder

Sienna Matthews

Tasman Bunkum

Kambala, NSW

Kambala, NSW

Wesley College, Vic

St Josephs College, Qld

2nd Place

Amelie Piggott

Cecilia Wang

Evie Lacey

Ruben Beaumont

Kambala, NSW

Kambala, NSW

St Joseph's Catholic College, NSW

St Josephs College, Qld

3rd Place

Laila Duchen

Nicholas Blanch

Sarah Wang

Kambala, NSW

Brisbane Grammar School, Qld

Kambala, NSW

_B3A1073

Download the 2022 National Finals Program

News

Dec

09

From Antartica to the Moon....
Nov

07

Dylan Sherman Interview with Radio National
Oct

26

2022 National Finals Results
Oct

26

Parent Perspectives Newsletter
Sep

07

September 2022 Newsletter
Sep

05

2022 Topic: Mining
Sep

05

2022 National Finals Qualifiers
Jul

27

Parent Perspectives Newsletter
Jul

04

2022 Topic: Insects
Jun

30

Parent Perspectives Newsletter

FPSP Australia is an affiliate of
   FPSP Australia is an affiliate of
logo_fpspi_long_1250
Globe Photography logo

Thanks to Globe Photography for Web Images from the 2022 National Finals



FPS acknowledges the Aboriginal and Torres Strait Islander peoples as traditional custodians of the lands where we live, learn and work. We pay respect to Elders past, present and emerging.